Nagyító választási segédlet

 

Néhány információ, amely elengedhetetlen feltétele a jól kiválasztott nagyítónak!

A nagyító kiválasztása nem egyszerű feladat, abban az esetben ha a látássérült ember nincs jelen a kiválasztásnál. Nem tudjuk a saját szemünkkel kiválasztani, hogy számára melyik lehet a jó nagyító, tehát minden esetben szükség van a látássérült ember jelenlétére. Az IDŐPONTFOGLALÁSRA kattintva lehetősége van időpontot foglalni hozzánk a nyugodtabb kiszolgálás érdekében.

Abban az esetben ha a páciens mozgásában korlátozott, akkor az alábbi leírás és az olvasólapok kinyomtatása és használata egy támpontot ad nekünk, hogy nagyjából melyik nagyító lehet jó. A lent található képeket minden esetben ki kell nyomtatni! Telefonon, táblagépen, számítógépen történő megtekintése és arról történő kiválasztása nem ad valós képet, a méretarányok hiányában! 

FONTOS TUDNI!

Minél erősebb dioptriájú a nagyító, annál rövidebb a fókusztávolság, illetve annál kisebb a lencse átmérője. Tehát minél nagyobb egy nagyító, annál kisebb a nagyítása.  Ez törvényszerűség, amellyel szembeszállni nem lehet. A látómező csak akkor használható ki teljes mértékig, ha a nagyító optimális távolságban van a tárgytól és az emberi szemtől. A nagyítók leginkább kör alakúak, hiszen a szögletes nagyítók jobban torzítanak a széleken. Ezért nem jellemző, hogy egy nagyító szögletes lenne. Tévhit ezzel kapcsolatban az is, hogy egy nagyobb nagyítóval mindenképpen élesebben látunk. A kisebb de erősebb nagyítókat közelebb kell tenni a szemünkhöz és ebben az esetben sokkal jobban működik mint egy gyengébb nagyító. Minden esetben szükség van TÜRELEMRE, ameddig megtanuljuk, hogyan működik jól számunkra a nagyító.  Fontos tudni továbbá azt is, hogy ezek látást segítő eszközök, amelyek nem adják vissza szemünk korábbi állapotát. A látássérült személy számára a szemüveg nem megoldás! Kiegészítésként a nagyító mellé nyugodtan használható a hatás növelésének érdekében. 

A nagyítás elve minden nagyítóra vonatkozik, az egyszerű lencsétől kezdve a lencsekombinációig. Fontos kitérni arra, hogy a látássérült személy nem ugyanazt látja a nagyítóval amit mi. A saját szemmel történő tesztelgetés nem lesz megoldás a páciens számára.  A megfelelő nagyító kiválasztásához elengedhetetlen a páciens és a szakember jelenléte. 

Az alábbi képek kinyomtatása során tudja tesztelni, hogy vajon, milyen erősségű nagyítóra lehet szüksége a gyengénlátó személynek.


Kérem nyomtassa ki a lapokat és kérje meg azt a személyt, akinek a nagyítót választják, hogy mutasson rá arra a sorra, amelyet még el tud olvasni. A sorok alatt található egy nagyítási érték és egy dioptria érték, amely jó kiindulási alapot ad a nagyító helyes kiválasztásában. Fontos tudni, hogy minden nagyító más távolságból működik jól, amelyet a képek alatti táblázat mutat meg.

Egyéb kérdés esetén keressen minket bizalommal az alábbi telefonszámon: +36706235122

A nagyítás mértéke és a fókusztávolság alakulása különböző dioptriás nagyítók esetén

 

A betűk, szavak nagyítására a nagyító lencsék szolgálnak. A gyűjtőlencse a fókusztávolságán belül elhelyezett tárgyról egyenes állású,  nagyított képet ad. Így működik az egyszerű lupe.

A nagyítók aszférikus lencsék használatával lehetővé teszik a tárgy hibáktól mentes leképzését, így viszonylag nagy törőerővel gyártják a nagyítókat. De a lencseszéli torzítás kevés esetben köszübölhető ki. A tudomány mai állása szerint ez a törőerő nem fokozható a végtelenségig. A 20x-os nagyítás esetén már a lencsehibát nem lehet kiküszöbölni. A digitális nagyítók azok, amelyek torzítás nélkül segítenek a kép torzításmentes kialakításában.

A látássérülés meghatározása több szempontból lehetséges.

A látássérülés a látószervek (szemgolyó, látóideg, látókéreg) olyan károsodása, amely nagymértékben befolyásolja az egyén mindennapi tevékenységének elvégzését, és amely miatt környezeti adaptációra, speciális kompenzációs képességeinek fejlesztésére, esetleg optikai és egyéb segédeszközök használatára van szüksége.

Látássérültnek tekinthető az a személy, akinek jobbik szemén maximális korrekcióval mérhető látásélessége az ép látás 30%-a (V: 0,3) vagy ennél kevesebb, illetve látótér szűkülete 20 fok vagy annál több.

 

Cart
Your cart is currently empty.